Śmierć bliskich osób to trudne doświadczenie, które wywołuje wiele negatywnych emocji. Niestety, na dzieciach zmarłych rodziców spoczywa obowiązek dopełnienia wszelkich formalności związanych z dziedziczeniem. Sprawy spadkowe po rodzicach bywają trudne emocjonalnie i skomplikowane prawnie. Należy zadbać o wiele formalności i dokonać ich w odpowiednich terminach. Jak wygląda nabycie spadku po rodzicach i o czym trzeba pamiętać?
Dziedziczenie spadku po rodzicach – co mówi prawo?
Od czego należy zacząć sprawę spadkową dotyczącą dziedziczenia po zmarłym rodzicu? Przede wszystkim od sprawdzenia, czy zmarły został testament, ponieważ według przepisów prawa po śmierci rodzica, przepisy dziedziczenia określa Kodeks cywilny.
Zgodnie z prawem dziedziczenie może nastąpić na dwa sposoby:
- dziedziczenie testamentowe
- dziedziczenie ustawowe
Spadek po rodzicach a testament
Jeśli spadkodawca sporządził testament, to dziedziczenie po rodzicach następuje według tego dokumentu. Testament w takim wypadku określa warunki spadku po rodzicach. Osoba posiadająca testament musi złożyć go w sądzie lub u notariusza po śmierci spadkodawcy. Ważne jest zatem, aby wiedzieć, czy i gdzie znajduje się testament rodzica oraz chronić go przed utratą lub zniszczeniem.
Dziedziczenie testamentowe może dojść do skutku pod warunkiem, że testament spełnia wymogi formalne. Przepisy dotyczące spadku po rodzicach określa Kodeks cywilny, w którym zawarto zasady dziedziczenia oraz który szczegółowo reguluje rygory sporządzania testamentu.
Kto dziedziczy po zmarłych rodzicach, jeśli nie ma testamentu?
Co się dzieje w przypadku braku testamentu przy dziedziczeniu po rodzicach?
W sytuacji, gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu, testament jest nieważny lub gdy spadkobiercy testamentowi odrzucą spadek (co zdarza się rzadko), warunki dziedziczenia ustawowego po rodzicach określone są w kodeksie cywilnym (art. 931 kc.).
Szacuje się, że dziedziczenie ustawowe, czyli forma dziedziczenia, która ma miejsce, gdy spadkodawca nie pozostawił testament to około 90% wszystkich spraw spadkowych w Polsce. Dlatego tak ważne jest określenie, jaka jest prawidłowa kolejność dziedziczenia spadku według przepisów prawa.
Spadek po rodzicach – kto dziedziczy ustawowo?
Dziedziczenie ustawowe to jedna z form dziedziczenia spadku po zmarłym. Jakie są zasady dziedziczenia ustawowego majątku po rodzicach?
Kto ma pierwszeństwo w dziedziczeniu majątku po zmarłych rodzicach zgodnie z ustawą?” Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego dziedziczenie ustawowe w pierwszej kolejności przysługuje osobom najbliższym zmarłemu.
Prawo dziedziczenia po rodzicach przysługuje przede wszystkim jego dzieciom. Dziedziczyć może także małżonek, rodzice, jak również rodzeństwo zmarłego.
Jak wygląda podział spadku po rodzicach?
Według przepisów dziedziczenia ustawowego po rodzicach w pierwszej kolejności spadek nabywają dzieci zmarłego.
W dalszej kolejności spadek dziedziczy małżonek, a część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W przypadku braku innych osób dziedziczących spadek lub w przypadku odrzucenia spadku, według ustawy dziedziczyć po zmarłym mogą też inne bliskie mu osoby, jak jego rodzice i rodzeństwo.
Czy spadek po rodzicach przechodzi automatycznie?
Zgodnie z prawem spadkowym, do dziedziczenia spadku dochodzi automatycznie w chwili śmierci spadkodawcy, niemniej jednak spadkobierca może odrzucić spadek. Spadkobiercy nabywają prawa i obowiązki związane z dziedziczeniem, lecz aby formalnie objąć spadek, należy złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.
Prawo spadkowe i regulacje dotyczące spadku po rodzicach to skomplikowane zagadnienia wymagające najczęściej wizyt u notariusza, a także spraw w sądzie.
Od otrzymanego spadku należy także regulować podatki, ale spadek po rodzicach może być zwolniony z podatku od spadków i darowizn. Kancelaria podatkowa udziela kompleksowych porad prawnych i odpowiedzi na pytania z zakresu spadków, a także darowizn. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.