Umowa dożywocia czy darowizna – jaka jest różnica?  

Umowa dożywocia a darowizna to dwa różne pojęcia. Jakie są główne różnice między umową dożywocia a darowizną?

Definicja umowy dożywocia lub dożywocie – to rodzaj umowy cywilnoprawnej, w której jedna ze stron zobowiązuje się zapewnić drugiej dożywotnie utrzymanie w zamian za przeniesienie własności nieruchomości.

Definicja darowizny nieruchomości umowa darowizny to zobowiązanie się darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. 

Podstawowa różnica między umową dożywocia a darowizną polega na tym, że umowa dożywocia jest dwustronnie zobowiązująca, a umowa darowizny jest jednostronnie zobowiązująca.

Jakie są prawa i obowiązki stron umowy dożywocia w porównaniu z darowizną?

W przypadku umowy darowizny obdarowany może swobodnie dysponować otrzymanym przedmiotem, ponieważ staje się jego właścicielem w momencie realizacji umowy.

Umowa darowizny może zawierać jakiś warunek, ale nie można takiej umowy mylić z obowiązkiem dożywotniej opieki, który jest charakterystyczny dla umowy dożywocia. Darowizna wynika bowiem z chęci nieodpłatnego przekazania określonej rzeczy innej osobie, przypominając tym samym prezent.

Umowa dożywocia ma natomiast na celu zapewnienie właścicielowi nieruchomości opieki i możliwości dalszego zamieszkiwania w swoim domu, a inna osoba uzyskuje prawo do korzystania z tej nieruchomości. Umowa dożywocia ma charakter alimentacyjny. Jej celem jest zapewnienie opieki w zamian za nieruchomość.

Jakie są procedury i formalności związane z zawarciem umowy dożywocia i darowizny nieruchomości?

Umowy dotyczące przeniesienia własności, tak i umowa o dożywocie oraz umowa darowizny nieruchomości muszą być zawarte w formie aktu notarialnego, aby ich zapisy były wiążące dla stron. 

Wymogi aktu notarialnego dla nieruchomości wymagają przedstawienia dokumentów obydwu stron, a także szeregu dokumentów dotyczących przekazywanej nieruchomości.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie dokumenty są wymagane w przypadku twojej sprawy to zachęcamy do kontaktu – kancelaria podatkowa.

W umowie dożywocia dodatkowo powinny zostać określone zasady dożywotniego utrzymania i świadczeń na rzecz zbywcy nieruchomości. Zwykle nabywca powinien przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, a także zapewnić mu odpowiednią pomoc oraz pielęgnowanie w chorobie i opłacić pogrzeb po jego śmierci. Jeżeli prawa i obowiązki nie zostaną wyszczególnione w umowie, to wówczas będą wynikać z zapisów Kodeksu cywilnego – umowa dożywocia uregulowana została w art. 908-916 Kodeksu cywilnego.

W umowie darowizny przedmiotem jest wyłącznie przekazanie praw do nieruchomości, bez szczególnych zobowiązań po stronie obdarowanego.

Różnice między umową dożywocia a darowizną – skutki prawne

Skutki prawne umowy dożywocia – do najważniejszych skutków prawnych zawarcia umowy dożywocia przez właściciela nieruchomości jest natychmiastowe przeniesienie własności na nabywcę w momencie zawarcia umowy. Oznacza to, że od tej chwili nieruchomość nie podlega dziedziczeniu, ponieważ ma nowego właściciela. Z prawem korzystania z nieruchomości związany jest jednak obowiązek sprawowania nad dożywotnikiem opieki w sposób określony w umowie lub w kodeksie cywilnym.

Skutki prawne darowizny mieszkania – w przypadku darowizny, obdarowany staje się nowym właścicielem mieszkania, a darczyńca w wyniku umowy darowizny traci własność nad nieruchomością na rzecz obdarowanego, czyli nie ma już prawa, by nią dysponować, czy w niej zamieszkać.

Różnica między dożywociem a umową darowizny – podatki

Jakie są skutki podatkowe umowy dożywocia w porównaniu z darowizną?

Jaki podatek od umowy dożywocia? Umowa dożywocia jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek zapłaty tego podatku spoczywa na nabywcy i nie ma możliwości skorzystania z całkowitego zwolnienia podatkowego. Jednocześnie umowa dożywocia nie jest objęta podatkiem od spadków i darowizn.

Podstawą opodatkowania PCC jest wartość rynkowa nieruchomości, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o PCC stawka podatku wynosi 2%, ale nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Podatek od darowizny mieszkania – w przypadku darowizny mieszkania obowiązuje podatek od spadków i darowizn. Są wyjątki od tego podatku można sprawdzić je poprzez konsultację. Darowizna mieszkania nie podlega natomiast opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Kiedy lepiej jest zawrzeć umowę dożywocia, a kiedy darowiznę nieruchomości?

Rozważając wybór jednej z tych umów warto zadać sobie pytania, na podstawie swoją własną sytuację majątkową i rodzinną. 

W odróżnieniu od umowy darowizny, umowa o dożywocie zabezpiecza interesy przekazującego nieruchomość. Dożywocie daje prawną gwarancję tego, że dożywotnik nie zostanie wyrzucony z mieszkania, które nie jest już jego własnością. Prawo i umowa dożywocia dają mu także wiele innych uprawnień, w porównaniu do umowy darowizny.

Szczególnie ważną kwestią jest zagadnienie, czy umowa dożywocia może być unieważniona tak samo, jak darowizna? Zasadniczo umowy dożywocia nie można odwołać, tak jak ma to miejsce w przypadku darowizn.  Może ją rozwiązać tylko sąd, na wniosek jednej ze stron.

Podobne wpisy

Podatek liniowy w działalności gospodarczej - wady i zalety

Podatek liniowy w działalności gospodarczej – wady i zalety

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma decyzjami, które mogą wpływać na sukces firmy. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór
  • 2024 23 sierpnia
  • -
  • Brak komentarzy
Karta podatkowa – obowiązki, korzyści i wady

Karta podatkowa – obowiązki, korzyści i wady

Rozliczanie się kartą podatkową to jedna z popularnych form opodatkowania zwłaszcza wśród małych przedsiębiorców i freelancerów. Dlaczego? Ponieważ jest to
  • 2024 23 sierpnia
  • -
  • Brak komentarzy
Jakie zmiany w progach podatkowych w 2024 roku?

Jakie zmiany w progach podatkowych w 2024 roku?

Podatki to temat, który budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród przedsiębiorców i właścicieli małych firm. W 2024 roku nadchodzą zmiany w
  • 2024 23 sierpnia
  • -
  • Brak komentarzy
Jak uprościć opodatkowanie małej firmy w 2024 roku? 

Jak uprościć opodatkowanie małej firmy w 2024 roku? 

Opodatkowanie działalności gospodarczej, czy to skomplikowane? Kiedy prowadzisz małą firmę, jedną z najtrudniejszych rzeczy do zrozumienia może być system podatkowy.
  • 2024 23 sierpnia
  • -
  • Brak komentarzy